İletişime Geçin
  1. Karum Bilişim
  2. SONLANDIRMA HİZMETLERİ

SONLANDIRMA HİZMETLERİ

Sonlandırma Hizmetleri

Kurumların data ve telefon kablolama ihtiyaçlarının uluslar arası montaj kurulum standartlarda uluslar arası kabul görmüş ve geçerliliği olan markalarla gerçekleştirme hizmetidir.

Bize Ulaşın.

Sonlandırma Hizmetleri ile alakalı her türlü bilgilendirme için bizlere erişim sağlayabilirsiniz.

(+90) 533 610 5668
info@karumbilisim.com

 

 

  • Sonlandırma Hizmetleri;

    Günümüzde artan veri trafiğini kesintisiz olarak taşımak en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir.

    Bunun için gerekli altyapının standartları “yapısal kablolama” kavramı altında toplanmıştır. Bu standartlar ile data ve ses kablo altyapısının oluşumunun projelendirilmesinden, kablo çekimine ve kabloların bağlantı tiplerine varıncaya kadar tüm gerekli konularda açıklık ve düzenlemeler getirmiştir.

  • Sonlandırma Hizmetleri;

    Bahsedilen sistematik ile oluşturulan kablolama yatırımları gerçek anlamda yapısal kablolama adını almaktadır. Bu şekli ile oluşturulmuş yapısal kablolama sisteminde yoğun veri trafiğinde yüksek performans verim alınabilmektedir. Network sistemlerinde, işçilik kalitesi kablolama altyapısının kalitesi anlamına gelir. En iyi marka kablolama ürünlerini de kullanıyor olsanız işçiliğiniz iyi değilse performans beklemeniz yanlış olacaktır. Karşılaşılan network problemlerinin %80’inin temelinde hatalı uygulanmış yapısal kablolama sistemleri tespit edilmiştir.

Veri İletişim Altyapınız Ne Durumda?

1-Uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalara (3P ,UL,CE,İSO,TSE vb) sahip ürünler tercih edildi mi?
2-Aynı kategoriye sahip(CAT 5E,CAT6,CAT 7) veri iletişim ürünleri kullanıldı mı?
3-İşletmenin ihtiyacına göre (UTP,STP,FTP) standartlarında kablo ve diğer pasif ürünler ayrıca seçildi mi?
4-Tüm projede aynı kategori ve aynı standartlarda ürünler kullanıldı mı?
5-Kablo uzunluğu patch cordlar dahil 100 metreyi geçmemelidir. Test sonuçları elinizde mi?
6-Sistem odanız işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklerde mi?

Sonuç;

Sorularımızın tamamına evet cevabı verebiliyorsanız sorunsuz bir altyapınız var demektir. Fakat bir sorumuza dahi hayır diyorsanız en kısa sürede bizimle irtibata geçiniz. Özel cihazlarımızla test edelim ve raporlayalım sonrası kararı siz verin.

TEST VE SERTİFİKASYON

Veri iletişiminde kullanılan pasif ürünler proje sonunda performans testinden geçirilerek üretici firmanın taahhüt ettiği sertifikayla garanti kapsamına alınmalıdır. Test bir zorunluluk değil son kullanıcı için güvenlik önlemi, kurulumcu için garantidir.

TEST HATALARI VE KAYNAKLARI
Mapping (Bağlantı Hatası)

Bükümlü çiftlerin panel ya da konnektör tarafında renk kodlarına uyumlu irtibatlandırılmasıdır. Standarlarına uygun (TIA-A veya TIA-B) monte edilmelidir.

Attenuation (Güç Kaybı)

Data sinyalinin her çiftte farklı frekanslarda oluşan güç kaybı ölçümüdür. Kalitesiz komponent kullanımı, panel tarafında kablo bükümlerinin fazla açılması güç kaybına neden olur.

Next (Güç Kaybı)

Bükümlü bir çiftin başka bir bükümlü çift üzerinden gelecek girişimlere karşı olan direnci ölçülür. Kablonun sahada çekilirken fazla zorlanması, ezilmesi, kalitesiz komponent kullanımı, bilinçsiz konnektör sonlandırılmasıdır.

Return LOSS (Güç Kaybı)

Her çift üzerinden düşük seviyeli bir geri dönüşüm sinyali istenir. Mümkün olan en yüksek değer ölçülmelidir. Kablo, cord ve konnektörler farklı empedanslara sahip değişik marka ürünler olabilir.

TERMİNASYON VE TEST HİZMETLERİ

Konu çekilmiş olan bakır yada fiber optik kablolarının uçlarının pc ve switch iletişim noktalarında standartların belirlediği şekilde imal edilmiş priz ve panel kompenetlerine belirli bir sistematik ile irtibatlandırma işlemlerinin tümüdür. Tüm sonlandırma hizmetleri de uluslar arası yapısal kablolama standartlarının oluşturan kuruluşlarca belirlenmiş talimat ve yönergeler ile yapılmak zorundadır. Sıkı sıkıya uyulması gereken bu kurallar bütünü ile kabloların veri kayıpları önlenerek istenilen performans koruma altına alınır. İyi bir işçilik ile yapılmamış terminasyon ile data kablolarının üzerinde çeşitli olumsuz etkiler görülmektedir. Örneğin; kablo kılıfının standartların dışında uzun sıyrılması durumunda kablo üzerinde empedans artar. Uygunsuz sonlandırma ile next değerleri düşük kalarak performansa olumsuz etki eder. Keza bu örnekleri priz veya patch panel tarafında daha fazla sıralayabileceğimiz bir çok husus bulunmaktadır. Her data hattının çalışıyor olması sağlıklı çalışıyor anlamına gelmez bu yüzden çekilen hatların kontrol ve test edilmesi gerekmektedir. Bu bahsedilen test birebir uçların kontrolü ile bağlantı pin-to-pin kontrolünü yapmak olduğu gibi…

Karum Bilişim olarak projelerimizde müşterilerimize test cihazı ile test aldığımız gibi kablolarını başka firmaların çektiği hatta belki sonlandırılmalarının dahi başka firmalarca yapıldığı kablolamalar da bizlerden bağımsız olarak test hizmeti satın alabilmektedirler. Bu şekilde elinde bu tür cihazı olamayan firmalara projelerinde test alımı hizmeti verdiğimiz gibi bir başka uygulama da kablolarını çektiren son kullanıcı bir firma tarafımızdan yapılan işi denetlemek bağımsız bir firmadan test aldırarak yaptırdığı işinin kontrolü hizmetini de bizlerden alabilmektedir.

Kısaca son olarak özetlemek gerekir ise kablonun çekiminden sonlandırılmasına kadar birçok önemli ayrıntıları içeren sonlandırma hizmeti işinin ehli olmayan kişilerce yapılması durumunda yapılan kablolamadan performans ve verim almak mümkün olmayacaktır. İşte bu noktada bizler Karum Bilişim olarak terminasyon/Enstelasyon (Sonlandırma) ve test, kontrol hizmeti verdiğimiz sektörlere ile yurt içi yurt dışı projelerinde deneyimli ekiplerimizce titizlik ile hizmet sunmaktayız.