İletişime Geçin
 1. Karum Bilişim
 2. IP CCTV SİSTEMİ

IP CCTV SİSTEMİ

Neden IP Kamera?

Artık ip kamera kullanmak için çok sebebiniz olacak.

 

IP Kamera Nedir?

IP kamera gerekli noktaların güvenliği ve gibi farklı amaçlarla uzaktan izlemek ve kayıt altına almak için internet veya network bağlantınızdan faydalanarak gerek kablolu gerek kablosuz olarak kullanılabilmeye imkan sunan kamera teknolojisidir. IP kamera diğer sistemler gibi ekstra aparatlar, kartlar, kayıt cihazları gerektirmeyen en ileri teknolojiye sahip olan kamera sistemidir. Ip Kameralar görüntü aktarılan mekanının canlı ve sesli olarak bulunduğunuz her yerden bilgisayarınız, laptopunuz, cep telefonunuz ve PDA’nızdan rahatlıkla izleyebilme olanağı sunmaktadır.

 

Neden IP Kamera?

Artık herkesin de bildiği gibi devir internet devri. İnterneti oluşturan, internet yapan maddeler ise IP ve buna dayalı kullanılan teknolojiler. VOIP, IP Kamera, ip tv gibi teknolojiler ileride görüntü ve sesin internet üzerinden çok daha rahatlıkla transfer edilebileceğini şimdiden bizlere göstermektedir. Bunun en önemli sebebi ise eskiden daha fazla para ödediğimiz ADSL, SHDLS, Metro Ethernet gibi yüksek hızlı geniş bant bağlantı teknolojilerinin hızla yaygınlaşması sayesinde ucuzlaması ve aynı süreçte de buna orantılı olarak hızlarının artmasıdır. Bu doğrultuda CCTV üreticileri, satıcı ve dağıtıcılarının da bu gelişmelere ayak uydurması bir seçim olmaktan kalkarak artık bir zorunluluk artık gelmiştir.

IP Kamera Kullanmak İçin Geçerli Sebepler

1- Tekliflerde kolaylık Lens ve adaptör gibi tüm aksesuarlar bir kutu içinde gelmektedir. (IP kameralar pahalı diyenlere duyurulur!)
2- Wireless kablosuz kullanma imkanı mevcuttur. (300 km’ye kadar kablosuz görüntü transferi yapılan projeler Türkiye’de bile artık hayattadır.)
3- B&C ve COAXIEL kablonun maliyeti yaklaşık 1 TL iken IP Kameralar da kullanılan CAT6 ağ kablosu ile daha düşük maliyetler.
4- DVR kart yada DVR server gerektirmez. Birim maliyetler bilhassa kamera sayısı az olduğu zamanlarda gayet düşük oluşmaktadır.
5- Fiber kablo kullanma imkanı ile görüntü taşıma kapasitesi CAT-6 kablo ile maksimum 100 m iken, 11 km’ye rahatlıkla çıkabilmektedir.
6- Kurulumun inanılmaz kolaylığı sizleri de mutlaka şaşırtabilecektir. 10 kameralık sistem altyapı çalışmasından sonra 10 dakikada kurulabilmektedir.
7- Bir kamerayı switch ile çoklayarak birden fazla kullanıcıya aynı anda görüntü ve ses ulaştırılabilmektedir.
8- Laptopunuza kayıt programını kurup birden çok kameranızı uzak noktadan izleyebilir, aynı anda kayıt alabilirsiniz. DVR kartlı sistemler gibi muhakkak DVR kartın takılı olduğu makineye bağlanmanız zorunlu değildir.
9- MPEG4 teknolojisi ile son sistem sıkıştırma-depolama ve minimum kaynak tüketimi sağlanır.
10- İp kameraların içerisinde RAM ve CPU mevcuttur. Ayrıca bir web server, bir ftp server ve bir de smtp client mevcuttur. Bazı kameralar PPPoE client olarak ayarlanabilmektedir. Bu tarz teknolojik özelliklerin yanında ip kameralar tüm CCTV özelliklerini de bünyelerinde barındırabilirler.
11- Ip kameralarda tüm görüntü kameranın içinde sıkıştırılıp istemciye sıkışmış halde gönderilir. CCTV sistemlerde ise lens ve sensör aldıkları analog görüntüyü sıkıştırma kartı olan DVR Kart’a gönderir. Kartın sıkıştırması ile görüntü internet üzerinden transfer edilebilir. Dolayısı ile görüntü kabloda sıkışmamış halde dolaşmaktadır. Bundan dolayı ip kamera sistemlerinde kayıtta ve internete aktarılırken performans avantajı bulunur.
12- İp kameranız internet ağınıza anında entegre olarak, hemen internetten izleme imkanını tek başına size sunabilir.
13- Mevcut bilgisayar ağına switch ile bağlanabilerek ekstra kablolama maliyetini sıfıra indirger.
14- Genişlemesi kolaydır. Ip aralığınızın yettiği ve switchteki port sayınız müsaade ettiği sürece neredeyse sınırsız sayıda ıp kamera kurabilirsiniz.
15- İp kamera pazarı 2005’te 435.8 milyon dolardan 2010’da 6.48 milyar dolarlık dev bir pazar halini alacaktır. (Frost & Sullivan).
16- Uzaktan ve dahili izleme+kayıt sistemlerinde en yeni teknoloji kayıtsız şartsız ıp kameradır.
17- Kullanıcı dostu arayüz sorunsuz kurulumlar ve sıkıntısız kullanım sağlar.
18- Üstün yazılım nitelikleri mevcuttur.
19- İşletme ve bakım maliyeti hiç yok denecek kadar düşüktür.
20- En yüksek kalitede görüntü için CCD lensler kullanımınıza sunulmaktadır.
21- IP Kameralar ile her türlü dijital ortama kayıt tutabileceğiniz gibi, analog kayıt sistemleriniz dahi sistemle uyumludur.
22- Dilediğiniz her yerden; ister pc üzerinden, ister laptop üzerinden, ister cep telefonunuz, isterseniz de PDA’nızdan sorunsuz, ek bir cihaza-karta ihtiyaç duymadan dahili ve uzaktan izleme imkanı.
23- Hırsızlığa karşı alarm sisteminizi tetikleme özelliği birçok modelde mevcuttur. Kameralar arka yüzlerinde bir röle ile donatılmış ve bu röleler hareket sensörü ile tetikleme yapabilmektedir.Bu durumda kameranızı bir P.I.R. dedektör olarak bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.
24- Hareket sensörü ile hareket algılama yaptırabilir, algılanacak alanları farklı farklı tanımlayabilirsiniz.
25- Hareket sensörü ile hareket anında kayıt başlatma yapabilmekte ve hatta hareket anının başı ve sonuna 8’er saniyelik önbellek görüntüsünü de ekleyebilmektedirler.

IP Kamera Uygulama Alanları

 • Güvenlik,
 • Bebek bakımı,
 • Trafik görüntüleme,
 • Mağaza zincirleri,
 • Bilimsel görüntüleme,
 • Depo ve ev güvenliği,
 • Çevresel faaliyetleri görüntüleme,
 • Endüstriyel alanları uzaktan görüntüleme,
 • Hastaneler,
 • Ofis görüntüleme,
 • Web Uygulamaları,
 • Turizm Uygulamaları,
 • Kampus Uygulamaları,
 • Eğlence Mekanları (cafe..)
 • Okul Uygulamaları,