İletişime Geçin
 1. Karum Bilişim
 2. BAKIR KABLOLAMA

BAKIR KABLOLAMA

Bakır Kablolama

Sistemlerin hızlı, sağlıklı ve problemsiz çalışabilmesi için network kablolama altyapısı çok önemlidir.

Bize Ulaşın.

Bakır Kablolama ile alakalı her türlü bilgilendirme için bizlere erişim sağlayabilirsiniz.

(+90) 533 610 5668
info@karumbilisim.com

 

 

 • Bakır Kablolama;

  Kullanılan data kabloları Cat 5, Cat 6, Cat 7 gibi standartları desteklenmelidir.

  Sistemlerin hızlı, sağlıklı ve problemsiz çalışabilmesi için network kablolama altyapısı çok önemlidir. Çoğu zaman alt yapıya yeterince önem verilmediği için, sağlıklı olmayan network kablolamaları üzerinde ciddi problemlere rastlanmaktadır. Özellikle yavaşlık, data kaybı ve bağlantı kopukluğu gibi problemlerin bir çoğu mühendislik formatlarına uyulmadan yapılan kablolama sistemleri yüzünden oluşmaktadır.

 • Dikkat Edilecek Hususlar;

  Kablolama altyapısı baştan iyi tasarlanıp yapılmalı ve yıllarca kullanılmalıdır.

  • Data kabloları ortama göre UTP (Unshield Twisted Pair), STP (Shielded Twisted Pair) ya da fiber optik olarak tercih edilmelidir.
  • Mimariye göre sıva altı, zemin altı, kanal içi vb. şeklinde kullanıcının masasına ulaştırılan data kabloları, mutlaka bir data prizinde sonlandırılmalıdır. Elastik olmayan bu kabloların uçlarına data plug (RJ-45 Connector) takılmamalıdır. Kabloların diğer uçlarının toplandığı merkezde (tercihen sistem odası), kablolar Patch Panel denen pasif cihazlarda sonlandırılmalıdır.
  • Data Prizleri – Bilgisayar ve Patch Panel – Switch arasındaki bağlantılar, patch kablo olarak adlandırılan, çok telli kablolar ile üretilmiş, yumuşak ve elastik ara kablolar ile yapılmalıdır.
  • Data ve telefon kablolaması projelerinde mutlaka elektriksel altyapı gözden geçirilmelidir.Bilgisayar sistemleri için ayrı bir topraklama hattının olduğundan emin olunmalı, toprak ve voltaj seviyelerinin tolere edilebilir sınırlar içinde olduğuna dikkat edilmelidir.